Dezynfekcja

Dezynfekcja

Dezynfekcja (odkażanie) jest to eliminacja drobnoustrojów oraz ich przetrwalników. Rozróżniamy dwa podstawowe rodzaje dezynfekcji:

 

dezynfekcja chemiczna

W tej bardzo popularnej w naszym kraju metodzie czynnikim dezynfekującym jest substancja aktywna chemicznie. Posiada wiele wad, ale jej dużą zaletą jest możliwość natychmiastowego zastosowania .

 

dezynfekcja termiczna

Metoda szybka, bezpieczna dla personelu, skuteczna, i prosta w obsłudze. Wysoka temperatura powietrza szczególnie wilgotnego jest bardzo skutecznym środkiem dezynfekcyjnym nadającym się do dezynfekcji z wyjątkiem żywych tkanek.

Dezynsekcja

Profesjonalna i zgodna z procedurami ochrony środowiska naturalnego

dezynsekcja

wykonywana jest z założenia jako profilaktyczny monitoring prewencyjny. Inne działania tylko w uzasadnionych wypadkach jak zagrożenie zdrowia lub życia ludzi np. Interwencje bez monitoringu. Owady biegające, takie jak karaluchy (Blatella orientalis), prusaki (Blatella germanica), świerszcz domowy (Acheta domestica), a także biegaczowate (Carabidae) będą monitorowane wewnątrz pomieszczeń Zakładu za pomocą pułapek lepowych z atraktantami pokarmowymi. Pułapki te będą przytwierdzone do ściany lub podłogi. Liczba rozmieszczanych pułapek ulegać będzie zmianie w zależności od stopnia zaatakowania Zakładu. Pułapki zostaną ponumerowane i umieszczone w wyznaczonych miejscach pomieszczeń produkcyjnych. Ich rozmieszczenie zostanie zaznaczone na planie sytuacyjnym poszczególnych pomieszczeń Zakładu.m W początkowym etapie procesu dezynsekcja , gdy nie jest znany stopień zaatakowania obiektu przez owady biegające, przewiduje się kontrolę pułapek w odstępach co 2 tygodnie. Na podstawie wyników tych inspekcji („Karta przeglądu pułapek na owady biegające”) nastąpi ocena stopnia infestacji, po czym podjęte zostaną działania korygujące, a więc ewentualne zwiększenie liczby rozstawionych pułapek lub zmiana miejsc ich usytuowania, a w ostateczności wdrożenie, w przypadku ściśle uzasadnionym, procedury naprawczej, tj.- awaryjnej, wyłącznie w okresie przerw produkcyjnych. Monitoring na tzw. „owady biegające” będzie prowadzony we wszystkich pomieszczeniach produkcyjnych i socjalnych wokół produkcji i chłodni. Szczególna uwaga zostanie skierowana na pomieszczenia produkcyjne, wilgotne i ciepłe, gdzie warunki środowiskowe mogą sprzyjać występowaniu karaluchów (Blatella orienlalis), prusaków (Blatella germanica) i świerszczy – głównie

świerszcza domowego (Acheta domestica).